Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Rynek

Rynek

Siedziba ośrodka

Opatów

Rynek noca

Opatów

STYPENDIUM SZKOLNE

Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatowie informuje , iż od 1 stycznia 2022 roku w związku z powierzeniem nowych zadań będzie realizował świadczenia w postaci stypendium szkolnego.
Wnioski o w/w świadczenia wraz z kompletem dokumentów należy składać w siedzibie tut. Ośrodka. Wszelkie informacje dotyczące stypendiów szkolnych udzielają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatowie pod numerem telefonu 158681302.
Stypendium szkolne jest jedną z form pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Przyznaje się je na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Zgodnie z przepisami ustawy pomoc materialna przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
-wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Należy pamiętać, iż stypendium szkolne co do zasady nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych. W takiej sytuacji można jednak otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza wskazanej w przepisach kwoty. Jest to dwudziestokrotność stawki zasiłku rodzinnego, która przysługuje na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia. W przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych jest to osiemnastokrotność takiego zasiłku.
W przypadku stypendium szkolnego obowiązuje kryterium dochodowe jak w przypadku świadczeń z pomocy społecznej. Oznacza to, iż aktualnie miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia, która uprawnia do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600 zł.
Stypendium szkolne przyznaje się na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
Uczniom szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych stypendium szkolne może być udzielane także w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.
Kwestie dotyczące sposobu ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów oraz określonych okoliczności znajdują się w regulaminie, który uchwala rada gminy. Regulamin określa również formy, tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego.
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80% wysokości zasiłku rodzinnego na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Obecnie kwota takiego zasiłku to 124 zł. Maksymalna wysokość miesięcznego stypendium zaś to 200% tej kwoty.
Świadczenie udzielanie jest na wniosek, który mogą złożyć rodzice albo pełnoletni uczeń. Postępowanie w sprawie przyznania świadczenia prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej.
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego. Uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego obowiązuje termin 15 lutego, a słuchaczy kolegiów– 15 października danego roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie wskazanego terminu.