Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Rynek

Rynek

Siedziba ośrodka

Opatów

Rynek noca

Opatów

Realizacja Programu rządowego „Opieka 75+”

Logo Programu Opieka 75+Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatowie realizuje resortowy Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka 75+”
Celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi lub są osobami samotnie gospodarującymi, a także tych, które pozostają w rodzinie. Program „Opieka 75+” adresowany jest do gmin - miejskich, wiejskich, miejsko – wiejskich liczących do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które realizują program uzyskują finansowe wsparcie do 60% przewidywanych kosztów realizacji zadania. Gmina Opatów pozyskuje środki z Programu od 2018r.
W 2022r. koszt realizacji zadania wyniósł 19 335,75zł., a objętych Programem było
16 osób w wieku powyżej 75 roku życia. Liczba ta stale rośnie, w 2021r. było to 12 osób. Środki z budżetu państwa stanowią istotne wzmocnienie budżetu gminy.
W Gminie wzrasta zapotrzebowanie na pomoc usługową, w tym dla osób powyżej 75 roku życia. W związku z powyższym Gmina wnioskuje o środki z Programu corocznie, także na 2023r.