Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Rynek

Rynek

Siedziba ośrodka

Opatów

Rynek noca

Opatów

Korpus wsparcia seniorów

Logo: flaga Polski i godło Polski

Artykuły

 • Korpus Wsparcia Seniorów

  Logo Ministerstwa RPiPS

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie kontynuowało wsparcie dla seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
  Pomoc przewidziana została w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024. Przewidziano na ten cel dla podmiotów wdrażających zadania kwotę
  50 mln. zł. Program będzie realizowany w terminie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024r.
  Celem programu jest wsparcie finansowe gmin w zakresie:
  - organizowania usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich (Moduł I)
  - realizacja usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej
  na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych (Moduł II).
  Do realizacji programu może przystąpić każda gmina w Polsce, która podejmie zadania na rzecz seniorów w oparciu o przyjęty do realizacji program osłonowy. Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 80% przewidywanych kosztów całkowitego zadania.
  Gmina Opatów w dniu 31 stycznia 2024r., w oparciu o wskazania programu, złożyła zapotrzebowanie na środki finansowe na kwotę 52 000,00zł. z przeznaczeniem na realizację Modułu II. Celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych (w wieku 60 lat i więcej) przez zapewnienie dostępu do tzw. „opieki na „odległość”. Środki w ramach II modułu mogą być przeznaczone na zakup obsługi systemu dla opasek zakupionych w ramach programu realizowanego w 2023r. oraz zakup w 2024 r. usługi wsparcia w postaci opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.
  Szczegółowe informacje o Programie można uzyskać na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/rodzina/program-korpus-wsparcia-seniorow-2024

  Czytaj Więcej o: Korpus Wsparcia Seniorów
 • Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej – Korpus Wsparcia Seniorów w 2023

  Logo programu Wspieraj senioraKorpus Wsparcia Seniorów
  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wsparcie dla niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia seniorów. Kontynuowana będzie pomoc w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów zainicjowana w 2020r. i realizowana w latach 2021-2022. Przewidziano na ten cel w 2023r. dla podmiotów wdrażających zadania kwotę 50 mln. zł.
  Program będzie realizowany w terminie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
  Celem programu jest wsparcie finansowe gmin w zakresie zapewnienia usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary oraz realizacja usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
  Do realizacji programu może przystąpić każda gmina w Polsce, która podejmie zadania na rzecz seniorów w oparciu o przyjęty do realizacji program osłonowy. Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 80% przewidywanych kosztów całkowitego zadania.
  Realizacja programu, podobnie jak w ubiegłym roku, obejmuje swoim zakresem dwa moduły:
  1. Celem I modułu jest zapewnienie usługi wsparcia seniorom w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług w zakresie określonym w programie. W jego realizację należy zaangażować wolontariuszy, w tym również działaczy środowisk młodzieżowych i obywatelskich, w zakresie codziennego świadczenia pomocy osobom potrzebującym wsparcia.
  2. Celem II modułu jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na „odległość”. Środki w ramach II modułu mogą być przeznaczone na zakup obsługi systemu dla opasek zakupionych w ramach programu realizowanego w 2022r. oraz zakup w 2023 r. usługi wsparcia w postaci opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.
  Seniorzy decydujący się na skorzystanie z pomocy określonej w programie, zgłaszają się przez ogólnopolska infolinię 22 505 11 11 lub bezpośrednio do ośrodka pomocy społecznej.

  Czytaj Więcej o: Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej – Korpus Wsparcia Seniorów w 2023